niedziela, 20 grudnia 2015

1000 Wyświetleń, Wesołych Świąt!

Hej!
Stuknęło 1000 wyświetleń na blogu! Dzięki, że jesteście i pomagacie w rozwoju kanału :) Pozdrawiam i życzę Wam wesołych świąt oraz gitarowego, szalonego i wymarzonego nowego ROCKu! 
Kolejny film opublikuje po świętach ;)
Trzymacie się ciepło!!!


sobota, 19 grudnia 2015

GAŁKOLOGIA #6 - Hall of Fame mini

Heja!
Zapraszam serdecznie do obejrzenia kolejnego testu z serii GAŁKOLOGIA. Tym razem efekt sygnowany przez Paula Gilberta, wykonany przez TC Electronic. Genialne rozwiązanie zarówno dla fanów Plug&Play, jak i inżynierów dźwięku. Firma TC Electronic daje możliwość skopiowania brzmienia stworzonego przez niektórych znanych gitarzystów (Vai Petrucci Gilbert ...) bądź misternego stworzenia własnego.
Jedynym mankamentem jest trudność w edycji "na żywo", ale do tych celów TCE stworzyło starszego brata - Hall of Fame (bez mini), który daje dostęp do edycji z poziomu obudowy efektu.
Życzę miłego słuchania i jak zawsze liczę na opinie, komentarze...



Pozdrawiam

środa, 16 grudnia 2015

BAZLekcja #3 - Rejestry w gitarze

Heja!
Prezentuję Wam bardzo krótką i treściwą lekcję o artykulacji :)
Rejestry to rzecz wykorzystywana na szeroką skalę w gitarze klasycznej. Tam nie mamy tony kostek, pickupów i innych bajerów, dlatego brzmienie trzeba kreować rękami. Mimo, że jestem zapalonym gitarzystą elektrycznym uwielbiam takie małe smaczki, które można adaptować do swojej gry. Lekcja raczej dla początkujących, ale myślę, że przypomnienie zaawansowanym zawodnikom nie przeszkodzi ;)


Pozdrawiam!

wtorek, 15 grudnia 2015

Ogłoszenia parafialne oraz obiecana próbka mikrofonu

Witajcie!

Niniejszym ogłaszam, że z dniem dzisiejszym wprowadzam regularność odcinków z serii Gałkologia! Odcinki będą wrzucane w każdą sobotę około godziny 9 rano. 
Dzięki Waszemu wsparciu sprzętowemu oraz pracowitości Iana Rajdera mam dość dużo szpeju do ogrania i nagrania, co mnie bardzo cieszy! :)
Poniżej mały spoiler  z następnego odcinka ;)

Jeśli chcecie posłuchać jak brzmi Rode NT1-A (+ Presonus iTwo) z porządnymi lektorami w tle (nie sepleniącym mną) to zapraszam do obejrzenia poniższego filmu. Salka, w której nagrywaliśmy była strasznie duża i pogłos niestety jest bardzo słyszalny. Niemniej jednak uważam, że efekt ostateczny jest niezły.

Na skutek nieogarniętego montażu, nie wykorzystano moich tracków przy ujęciach z kamerą (Rode służy jako profesjonalna atrapa mikrofonu :D ), ale z drugiej strony możecie porównać jakość między mikrofonem z kamery a rodem!


Pozdrowienia! ;)

niedziela, 13 grudnia 2015

Pikachu wybieram ciebie!!! - Gałkologia #5

Siema!

Przed Wami kolejny test - MXR Distortion Plus - w nowej odsłonie wykonanej przez Iana Rajdera.


Kostka bardzo prosta w obsłudzie z niewielkim zakresem kreacji brzmienia. Jasne, siarczyste - określane przez ludzi - brytyjskie brzmienie, schowane w małym żółtym pudełku. Distortion Plus to efekt, który się lubi, albo nie, gdyż za dużo GAŁKOLOGII w nim nie ma ;)

W niskim zakresie przesteru pozwala uzyskać ładne podbicie wysokich częstotliwości, przez co świetnie nadaje się do grania na singlach, żeby wydobyć ten dzwonek/szklankę (jak zwał tak zwał) fendera. 
W okolicach dwunastej, przester nabiera większej saturacji i można na nim grać kranczowe partie. Szczególnie miło prezentują się tu akordy/powerchordy, gdyż są klarowne. Distortion plus jest bardzo dynamiczny i doskonale reaguje na siłę szarpania strun!
Im bliżej maxa tym bliżej fuzzu, który można uzyskać rozkręcając wszystkie gałki w prawo. Maksymalnie wysaturowany dźwięk zaczyna się zlepiać i ciężko odseparować poszczególne dźwięki od siebie. Efekt zaczyna brzmieć jak fuzz - brudno, zatykająco.

Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu. Życzę miłego oglądania i pozdrawiam! 



czwartek, 10 grudnia 2015

Ponury żniwiarz nadchodzi! - Gałkologia #4 - Death Chorus - Ian Rajder

Witajcie!

Niedawno miałem przyjemność nagrać chorus wykonany przez Iana i muszę przyznać, że zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jako użytkownik głównie chorusów BOSSa, które nie do końca mi leżały (z powodu zamulania brzmienia gitary) nie jestem w stanie powiedzieć Wam, czy TO urządzenie stoi na półce równo ze starymi Ibanezami, Carl Martinami, MXRami czy cyfrowymi TCE za pół tysia, ale mi się japa cieszyła w trakcie testowania (na nagraniach zachowałem powagę! :D )

Dostając do ręki Death Chorus dostałem polecenie - wrzuć jak najwięcej, bo można wykręcić i fajne brzmienia i psychodelę - i tak zrobiłem :D
Przed Wami kolejny odcinek Gałkologii. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu!
W następnym odcinku pojawi się kopia Distortion Plus, również wykonana przez Iana.



Trzymajcie się!

środa, 9 grudnia 2015

Chrzest bojowy sprzetu, nowy smaczek na YouTube

Witajcie!

W niniejszym wpisie chciałbym poruszyć dwie kwestie.

1. Muszę się pochwalić, że dzisiaj miałem przyjemność "pracować" jako realizator dźwiękowy przy produkcji drugiego i trzeciego odcinka ESN AGH TV. W ruch poszło całe moje przenośne studio, czyli Rode NT-1A wraz z Presonusem iTwo.
Graty spisały się znakomicie! Niestety parametry akustyczne salki, w której robiliśmy nagrania pozostają wiele do życzenia. Niektóre "tejki" brzmią jak w kanionie :D
Jak to mówią, trening czyni mistrza. Każde kolejne nagranie będzie coraz lepsze. Niebawem wrzucę efekty mojej pracy.

2. Odkryłem niedawno świetny kanał na YouTube, na którym znajdziecie archiwalne koncerty MI (Musician Institute) z lat 80-90s. Spędziłem grube godziny słuchając moich ulubionych gitarzystów z okresu PANOWANIA Ibaneza - John Petrucci, Scott Henderson z Tribal Techem, Frank Gambale na swoim australijskim Ibanezie S. Miód! Poniżej wrzucam linki:



Życzę miłego słuchania. Na dniach wrzucę kolejne video-testy. Są już w końcowej fazie montażu :)
Trzymajcie się ciepło!

niedziela, 6 grudnia 2015

Nowy - mistrzowski coverband na horyzoncie!

Witajcie :)
Natknąłem się ostatnio na film na YouTubie, który pozbawił mnie kapci i nadziei na karierę :D Zobaczcie jak oni grają! To się nazywa COVER! Z tego co zostało napisane, wydają niebawem płytę. Chętnie posłucham większej liczby ich utworów :) A Wam jak się podoba?

piątek, 4 grudnia 2015

Nowe fanty, zdjęcia i zapowiedzi

Siema! :)

Udało mi się załatwić parę rzeczy, które pozwolą mi kontynuować YouTubowe testowanie i prezentowanie nowych brzmień. W najbliższym czasie możecie spodziewać się następujących atrakcji:
TC Electronics HOF Mini
Ian Rajder Distortion Plus

Efekt - niespodzianka
Ian Rajder Death Chorus


Trzymajcie się! ;)



Presonus iTwo - domowe studio w plecaku ;)

Witajcie! 

Dzisiaj chciałbym wykorzystać swój wolny czas, aby opowiedzieć Wam o moim niedawnym nabytku, który aktualnie używam do streamowania, nagrywania oraz słuchania muzyki.

Czego oczekiwałem od interfejsu?

Od kilku lat z powodzeniem używam Line 6 POD XT, który zapewnia mi symulacje wzmacniaczy oraz służy za zewnętrzną kartę dźwiękową, lecz jego funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia.
Postanowiłem zakupić interfejs dwukanałowy, który pozwoli mi na jednoczesne używanie mikrofonów lub gitary (do streamowania), oraz szybką i przyjemną pracę w DAW bez latencji. Głównym wymogiem zatem był dla mnie komplet wejść:
1. Wejście liniowe - wszystkie sygnały przetworzone wcześniej (np podłączenie efektu gitarowego/PODa)
2. Wejście instrumentalne - podłączenie gitary prosto do interfejsu i przetworzenie za pomocą wtyczek.
3. Wejście mikrofonowe z zasilaniem Phantom 48V (do podłączenia mikrofonu pojemnościowego)

Jedynymi urządzeniami, które oferowały takie opcje były Presonus iTwo oraz Focusrite Scarlett 2i4. Z racji niepochlebnych opinii o sterownikach Focusrite (problemy z latencją) postanowiłem zaryzykować i zakupić urządzenie Presonusa.


Wygląd, gabaryty i funkcjonalność


Presonus iTwo to bardzo eleganckie, poręczne i funkcjonalne niebieskie pudełko ze szczotkowanego aluminium, posiadające 2 niezależne kanały z kontrolą poziomu wzmocnienia. Świetnie rozwiązane jest tutaj wyjście słuchawkowe, które pozwala na odsłuch zarówno surowego sygnału, jak i przetworzonego (do określenia stosunku głośności INPUT/PLAYBACK służy pokrętło MIX).
Mamy tu dwa wejścia COMBO. Typ wejścia na JACK ustawiamy przy pomocy przycisku z rysunkiem gitary (włączone - wejście instrumentalne, wyłączone - wejście liniowe).


Presonus iTwo zasilany jest przez port USB, co stanowi dla mnie wielką zaletę - w przypadku wadliwej instalacji elektrycznej (problemy z uziemieniem i szumami) - jestem w stanie odizolować się od zasilania sieciowego na czas nagrywania i korzystać z akumulatora w laptopie. W dodatku mamy możliwość podłączenia instrumentu MIDI. Niestety nie miałem jeszcze okazji wypróbować tej opcji. Oprócz tego mamy oczywiście wyjścia na głośniki/monitory oraz możliwość podłączenia do iPada/iPhone, aczkolwiek dla mnie to zbędny bajer, gdyż nie posiadam takowego ;-)


Działanie, latencja

Do tej pory nie odczułem żadnego większego dyskomfortu podczas użytkowania. Czasami na streamie (dość losowo) pojawiają się "rozjazdy" między podkładami, a gitarą. Sądzę jednak, że wynikają one raczej z nieprzystosowania OBSa do tego typu transmisji (lub dławienia się procesora laptopa przy kodowaniu). Zazwyczaj wszystko działa OK. W DAWach pracuje się wyśmienicie, poniżej możecie zauważyć na jakich ustawieniach działam. Komfort pracy z wtyczkami jest niesamowity, zapewniam! :) 



Podsumowanie

Nie będę ukrywał, że długo medytowałem i zastanawiałem się przed zakupem, bojąc rozczarowania. 
Teraz mogę zapewnić, że jeśli potrzebujecie uniwersalnego, małego pudełka, które nie będzie Was ograniczać przy tworzeniu/streamowaniu w domowym zaciszu to Presonus iTwo jest świetnym rozwiązaniem. Dodatkowo, kupując to urządzenie dostajecie możliwość używania pełnej wersji Studio One Artist 3 za darmo. 
Ja pozostałem przy moim starym i sprawdzonym Reaperze, gdyż jestem leniwy i nie chce mi się uczyć DAWu od nowa ;-)
Jeśli macie jakieś pytania - dajcie znać! 

Trzymajcie się ciepło!

wtorek, 1 grudnia 2015

NOWA SERIA - BAZLekcje - 2 filmy o artykulacji

Siema! :)

Piszę z lekkim opóźnieniem, ale udało mi się w ciągu ostatnich dwóch dni nakręcić i zmontować dwa całkiem ciekawe filmy dotyczące techniki artykulacji.

Bazlekcje #1 - Bendy

Bazlekcje #2 - Vibrato


Powiedzcie co o nich sądzicie, zarzuććie mnie propozycjami dotyczącymi kolejnych zagadnień, które Was interesują. Ostatnio złapała mnie ciężka wena zarówno przy pracy nad albumem jak i działalnością na YouTube, więc oczekujcie więcej kąsków :D

Pozdrawiam